Hamry

Malá roztroušená obec (582 m) v hlubokém údolí Úhlavy pod horou Ostrý. Původní osadu, připomínanou v roce 1429, tvořilo jen několik dvorců, patřících ke Královskému hvozdu. Zdejší obyvatelé bývali svobodní a podléhali přímo králi, stávala zde královácká rychta. Od 16. století se v okolí těžila železná ruda, která se v osadě zpracovávala v několika vodních hamrech (odtud jméno). Důležitým průmyslovým podnikem bývala papírna z roku 1883 (později přibyla další výroba), zaniklá na přelomu 50. a 60. let 20. století. V terénu dodnes jasně rozpoznáme i těleso bývalé pozemní lanovkyz let 1919–22 (délka 400 m, převýšení 110 m), vedoucí od papírny k nádraží, nacházejícímu se přímo nad ní. Součástí Hamrů bývalo i množství dnes již zaniklých osad, roztroušených na svazích západně od Úhlavy.

V dolní části obce nalezneme velmi malebný soubor několika penzionů a kostela se zajímavou křížovou cestou. Kostel Bolestné P. Marie, zvaný též podle původního blízkého dvorce Kollerův kostel, vznikl přestavbou původní kaple z roku 1773. Po roce 1945 byl velmi poničen, opravy se dočkal roku 1993. Nově k němu vede zajímavá křížová cesta. Začíná tu okružní naučná stezka Úhlavským luhem, dlouhá 4 km, s pěti zastaveními. 

Na katastru Hamrů v údolí Úhlavy, asi 5 km proti proudu, je stará přečerpávací hydroelektrárna s malou vodní nádrží, technická památka. Provoz zahájila v roce 1930 jako první zařízení tohoto druhu v ČSR. Potrubím dlouhým 2 km se spádem 280 m je spojena s Černým jezerem. V době energetické špičky proudí voda z jezera dolů a roztáčí turbínu, v mimo špičkovém období se naopak čerpá zpět do jezera. V provozuje tu stále původní Peltonova turbína o výkonu1,5 MW ze Škody Plzeň.

 

Více se dočtete v tištěných turistických průvodcích nakladatelství Soukup & David

 

Kam na výlet: Bílá StržVodní nádrž NýrskoVelký OstrýZřícenina hradu Pajrek

Booking.com