Šumava.info » Šumava » Města a obce regionu » Černá v Pošumaví

Černá v Pošumaví

Poměrně velká obec a významné letovisko (728 m) na levém břehu lipenského přehradního jezera. Původně česká osada, připomínaná roku 1268, se v 16. století germanizovala a změnila jméno na Schwarzbach. Bývala majetkem kláštera ve Zlaté Koruně, pak Rožmberků, Eggenberků a Schwarzenberků. V 16. století tu Rožmberkové vystavěli menší renesanční zámek, k němuž v roce 1568 přistavěl rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan pivovar a mlýn. Pivovar zůstal v provozu až do roku 1947, kdy se změnil na sodovkárnu, koncem 20. století zrušenou. Začátkem 19. století se zde začala těžit tuha, jejíž sloje vystupovaly místy až na povrch a surovina měla vynikající jakost. Vytěžené doly byly v roce 1940 zrušeny a později zaplaveny vodami přehrady. Těžba ale pokračovala na nových ložiscích s přestávkami až do konce 20. století, po privatizaci byla postupně omezována a nakonec zrušena.

Na místě dřevěné kaple z roku 1787 byl v letech 1799–1800 vystavěn kostel Neposkvrněného početí P. Marie, v letech 1901–04 upravený novorománsky a doplněný o věž. Ve výklenku kostela je umístěna barokní socha sv. Jana Nepomuckéhoz 18.století.

V obci a jejích osadách při břehu přehradní nádrže jsou upravené pláže, kempy, tábořiště, hotely, penziony, chatové osady a další rekreační zařízení. V provozu se udrželo letní kino, které slouží i jako amfiteátr pro různé koncerty a přehlídky, od roku 2006 hostí hudební festival.

 

Více se dočtete v tištěných turistických průvodcích nakladatelství Soukup & David

 

Kam na výletDobrá VodaMuckovské vápencové lomy

Booking.com